Mūsų svetainė naudoja slapukus Sutinku

Kartono istorija

Gofruoto kartono istorija.

Galimybę naudoti gofrokartoną kaip pakuotę pirmiausiai atrado Albertas Džonsas iš Niujorko 1871 metais. Jis šį produktą panaudojo stiklinių kolbų ir butelių įpakavimui, apsupant juos sugofruoto popieriaus sluoksniu. Šis autoriaus išradimas, panaudojant neklijuotą gofruotą popierių, nebuvo tobulas ir pareikalavo tolimesnio įdirbio. Tačiau A. Džonso panaudotą gofroproduktą galima drąsiai vadinti gofrokartono eros pradžia.

Oliveris Longas

1879 metais Robertas Geiras (nuotraukoje dešinėje), Bruklino spaustuvės savininkas rado naują galimybę. Užgaląstus peilius jis panaudojo kirtimui, o lenkimo linijai panaudojo bukus peilius. Taip gimė kartoninių dėžučių gamyba. R. Geiro išrasta kartoninių dėžučių gamybos technologija, atvėrė kelią gofrokartono pakuotei. Tačiau tam, kad pagaminti pirmąsias pakuotes iš gofrokartono, inžinieriams dar ilgai teko paplušėti prie technologijos, kaip priklijuoti lygaus popieriaus sluoksnį prie gofruoto popieriaus sluoksnio bangų.

1881 metais Oliveris Longas iš JAV pirmasis užpatentavo dviejų sluoksnių kartono gavimo būdą, kuris rėmėsi tuo, kad lygaus popieriaus sluoksnis buvo priklijuojamas prie gofruoto popieriaus sluoksnio bangų paviršiaus. Metais vėliau jo tėvynainis Robertas Tompsonas užpatentavo trijų sluoksnių gofrokartoną.

1881 metais JAV buvo pagaminta pirmoji mechaninė dviejų sluoksnių gofrokartono gamybos mašina, kuri suvyniodavo produkciją į rulonus.

1882 m. sausio 17 d. amerikietis Robertas Tompsonas gauna patentą trijų sluoksnių gofrokartono gamybai. Pradžioje trijų sluoksnių gofrokartonas buvo gaminamas - priklijuojant rankiniu būdu trečią lygų popieriaus sluoksnį prie dvisluoksnio gofrokartono.

1883 metais firma‘‘ Tompson ir Norris‘‘ atidaro pirmąją gofrokartono gamybos gamyklą Europoje, o 1886 m. ši firma stato gofrokartono gamyklą Vokietijoje ir 1888 m. Prancūzijoje.

1895 metais amerikietis Seftonas sukūrė pirmą kombinuotą mašiną gofrokartono gamybai (pagal Tompsono patentą ). 

1899 metais ‘‘ Tompsono ir Norriso‘‘ firmos tarnautojas L. L. Duerdenas užregistravo patentą gofrokartono gamybos procesui. Šiame procese jis panaudojo kaitinimo stalą, ilgą transportavimo juostą ir greitai stingstančius klijus.XIX a. pabaigoje Vokietijos firmos pradėjo gaminti gofrokartono gamybos įrengimus, o XX a. pradžioje gofrokartono gamyba išsiplėtė visame pasaulyje. 

Cropper & Co gamykla 1908

Cropper & Co gamykla 1908.

H.W. Chapman gamykla

H.W. Chapman gamykla 1950.

Svarbūs žingsniai tolimesniam gofrokartono konstrukcijos tobulinimui buvo pasiekti 1916 m. - pradėtas gaminti penkių sluoksnių (dviejų bangų ir trijų sluoksnių lygaus popieriaus) gofrokartonas, o 1953 m. - septynių sluoksnių (trijų bangų ir keturių sluoksnių lygaus popieriaus).

Laikui bėgant keitėsi gofrokartono tipai ir bangų aukščio bei pločio parametrai. Net ir šiandien, rinka diktuoja vis naujus ir naujus reikalavimus gofrokartono pakuotei. Pradžioje jie maždaug atitiko šiuolaikiniam A bangos gofrotipui , 1905-1906 m. atsirado B bangos gofrotipas, 1925 m. C bangos tipas, 1951 m. rinkoje pasirodė E bangos tipo gofrokartonas.